WYJAZD EDUKACYJNY DO STALOWEJ WOLI W RAMACH PROJEKTU „KULTURA OJCZYSTA DLA SENIORA I JUNIORA” |
|
|
|

W dniu 15 grudnia 2015 r. grupa uczniów Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem (uczestnicy warsztatów kulturalnych) wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Stalowej Woli. Wyjazd odbył się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pod nazwą „Kultura ojczysta dla seniora i juniora”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem – Andrzej Błaż, Grażyna Frezer oraz Aleksandra Tofilska, a kierownikiem wyjazdu była Katarzyna Woźniak – Koordynator projektu.
Po zebraniu wszystkich uczestników wyjazdu i sprawdzeniu listy obecności wyruszono autokarem w kierunku Stalowej Woli. O godzinie 10:00 rozpoczęto zwiedzanie wystawy „Kossakowie” w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Zwiedzanie miało charakter lekcji muzealnej pozwalającej uczniom na pełniejszy odbiór dzieł sztuki, jak również poszerzenie swej wiedzy z zakresu znajomości dokonań artystycznych poszczególnych przedstawicieli rodziny Kossaków, a także polskiej historii i tradycji, których wątki pojawiają się w tematyce prezentowanych dzieł.
Drugim zwiedzanym miejscem była Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli. Uczniowie zwiedzili nowoczesny obiekt, zapoznali się z pracą biblioteki, a także mieli okazję zobaczyć wystawę eko-zabawek, na parterze biblioteki oraz ekspozycję fotografii, na holu II piętra.
Informacja o zwiedzaniu biblioteki znajduje się również na stronie:
http://www.biblioteka.stalowawola.pl/index.php/ogolne/1107-gimnazjalici-z-rudnika-odwiedzili-mbp
Wyjazd do Stalowej Woli był jednocześnie ostatnim działaniem zrealizowanym w ramach projektu „Kultura ojczysta dla seniora i juniora”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz prowadzącym za wzięcie udziału w projekcie!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu w galerii.
GALERIA ZDJĘĆ >> |
|
W dniu 13 grudnia 2015 r. grupa 44 seniorów wzięła udział w wyjeździe edukacyjno-kulturalnym do operetki w Lublinie. Wyjazd odbył się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pod nazwą „Aktywna jesień życia”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.
Opiekę nad seniorami sprawowali pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia „NCR”.
Seniorzy obejrzeli operetkę wystawianą przez Teatr Muzyczny w Lublinie pt. „Miłość, zdrada i kłopoty” w reżyserii Stefana Szaciłowskiego.
„Miłość, zdrada i kłopoty” to Gala oficjalnie inaugurująca nowy sezon artystyczny, która łączy wiele utworów z różnych znanych operetek i musicali np. Aria Escamilla (Carmen), Song Roxie (Chicago), New York, New York (New York, New York), Aria szampańska (Don Giovanni), Don’t cry for me Argentina (Evita).
Celem wyjazdu było podniesienie wiedzy seniorów z zakresu kultury, obcowanie ze sztuką, zapoznanie się z pracą aktorów na scenie. Cel wyjazdu został osiągnięty.
GALERIA ZDJĘĆ >> |
SPEKTAKL „DAWNO TEMU W SANDOMIERZU…” W RAMACH PROJEKTU „KULTURA OJCZYSTA DLA SENIORA I JUNIORA” |
|
|
|

W dniu 11 grudnia 2015 r. grupa uczniów Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem – uczestników warsztatów teatralnych prowadzonych przez Panią Grażynę Freyer zaprezentowała spektakl pt. „Dawno temu w Sandomierzu…”. Miejscem spektaklu był Miejski Dom Kultury w Rudniku nad Sanem, a uczestniczyli w nim młodzież szkolna i nauczyciele, mieszkańcy Rudnika nad Sanem, seniorzy, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Caritas” i inni.
Spektakl zawierał w sobie zarówno legendy sandomierskie, jak i wątki współczesne w postaci scen nawiązujących do „Ojca Mateusza”.
Ponadto efekty swojej pracy w postaci wystaw zaprezentowali uczestnicy warsztatów malarsko-rzeźbiarskich prowadzonych przez Pana Waldemara Skibę, warsztatów fotografia – grafika komputerowa prowadzonych przez Panią Aleksandrę Tofilską i Pana Mariusza Małka oraz warsztatów animator kultury prowadzonych przez Panią Joannę Maczugę.
Warsztaty kulturalne, spektakl oraz wystawy zostały zrealizowane w ramach projektu „Kultura ojczysta dla seniora i juniora”, współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spektaklu i wystaw.
GALERIA ZDJĘĆ >> |
W ramach projektu „Aktywna jesień życia” realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” seniorzy z Niska (8 osób) i z Rudnika nad Sanem (12 osób) brali udział w zajęciach komputerowych.
W ciągu 10 spotkań (dla każdej grupy po 30 godzin warsztatów) seniorzy uczyli się obsługiwać komputer i internet, korzystać z portali społecznościowych, doskonalili i poznawali nowe techniki kontaktu przez internet, wysyłali wiadomości itp.
Realizacja zajęć komputerowych to część zadania Edukacja z zakresu funkcjonowania we współczesnym świecie „Nowe umiejętności – większe możliwości” w ramach projektu „Aktywna Jesień życia”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Celem zadania było rozwiązanie problemu związanego z ograniczonym dostępem do edukacji w zakresie funkcjonowania we współczesnym świecie.
GALERIA ZDJĘĆ >> |
W dniu 17 listopada 2015 r. w siedzibie Klubu Seniora w Rudniku nad Sanem miało miejsce spotkanie z podróżnikiem. Spotkanie to odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pt. „Aktywna jesień życia” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
W spotkaniu wzięło udział 31 seniorów.
Spotkanie poprowadził Jakub Rydkodym – młody pasjonat podróży, który, jak pisze o sobie na swoim blogu „Chciałby zobaczyć cały świat. Fanatyk autostopu. Miłośnik gór. Amator fotografii. Backpacker. Przymuszony perspektywicznym myśleniem studiuje budownictwo na krakowskiej AGH. W przerwach jednak, daje się porwać pasji podróżowania. Stara się zamieniać marzenia we wspomnienia!”. Autostopem przemierzył już 75 630 km, w 39 krajach.
Podróżnik podzielił się doświadczeniami ze swoich wypraw, zaszczepił w seniorach pasję do turystyki, zwiedzania ciekawych miejsc.
Spotkanie to, przeprowadzone w ramach działania: Edukacja turystyczna „Podróże kształcą” miało na celu podniesienie wśród seniorów wiedzy na temat turystyki i zainteresowanie ich aktywnym poznawaniem atrakcji turystycznych naszego kraju.
GALERIA ZDJĘĆ >> |
W dniu 15 listopada 2015 r. grupa 44 seniorów wzięła udział w wyjeździe edukacyjno-kulturalnym do operetki w Lublinie. Wyjazd odbył się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pod nazwą „Aktywna jesień życia”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.
Opiekę nad seniorami sprawowali pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia „NCR”.
Seniorzy obejrzeli operetkę wystawianą przez Teatr Muzyczny w Lublinie pt. „Porwanie Sabinek”.
Celem wyjazdu było podniesienie wiedzy seniorów z zakresu kultury, obcowanie ze sztuką, zapoznanie się z pracą aktorów na scenie. Cel wyjazdu został osiągnięty.
GALERIA ZDJĘĆ >> |
W dniach 23 października oraz 6 i 13 listopada 2015 r. w Krzeszowie i Ulanowie odbywały się warsztaty zdrowego żywienia w ramach działania „Edukacja z zakresu funkcjonowania we współczesnym świecie „Nowe umiejętności – większe możliwości”, w ramach projektu „Aktywna jesień życia”. W warsztatach brali udział seniorzy z Krzeszowa (22 osoby) oraz z Ulanowa (17 osób), w siedzibach swoich Klubów seniora.
Warsztaty były częścią realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” projektu pod nazwą „Aktywna jesień życia”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Spotkania w ramach warsztatów prowadziła dietetyczka Beata Mastalerczyk, która po zdobyciu wykształcenia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na kierunku żywienie człowieka, a następnie na studiach podyplomowych-kierunek psychodietetyka oraz menadżer jakości produktów spożywczych i żywienia człowieka, obecnie prowadzi własną Poradnię Dietetyczną w Stalowej Woli.
Pierwsze warsztaty dotyczyły ogólnych zasad zdrowego żywienia adekwatnego do wieku seniorów. Seniorzy dowiedzieli się jakie produkty są dla nich rekomendowane, a jakich powinni unikać oraz jak powinni komponować zdrowe posiłki.
Na kolejnym spotkaniu seniorzy uczyli się samodzielnie komponować posiłki, przy czym poznawali produkty dotąd im nieznane.
Na trzecim-ostatnim spotkaniu seniorzy pod okiem dietetyczki przygotowywali sałatki i inne zdrowe przekąski, które następnie degustowali uznając, że zdrowe może znaczyć smaczne.
Celem wykładów było podniesienie wiedzy seniorów z zakresu funkcjonowania we współczesnym świecie.
Były to ostatnie z zaplanowanych spotkań w ramach działania dotyczącego zdrowego żywienia.
GALERIA ZDJĘĆ KRZESZÓW >>
GALERIA ZDJĘĆ ULANÓW >> |
W ramach projektu „Aktywna jesień życia” realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” utworzono chór składający się z 17 seniorów z Rudnika nad Sanem, którzy wzięli udział w warsztatach pieśni patriotycznych.
W ciągu 16 dwugodzinnych spotkań seniorzy, pod okiem trenera – Pana Mieczysława Koziarza, uczyli się pieśni patriotycznych. Ponadto dla członków chóru zakupiono akcesoria do strojów w jednolitym stylu, w których seniorzy będą występować przy różnych okazjach.
Realizacja warsztatów pieśni patriotycznych to część zadania Edukacja patriotyczna „Nasza mała i duża ojczyzna” w ramach projektu „Aktywna Jesień życia” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Celem zadania było zwiększenie stopnia edukacji patriotycznej oraz poprawa dostępu do edukacji patriotycznej.
GALERIA ZDJĘĆ >> |

W dniu 29 października 2015 r. grupa 40 uczniów Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Krakowa. Wyjazd odbył się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pod nazwą „Kultura ojczysta dla seniora i juniora”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem – Andrzej Błaż, Joanna Maczuga, oraz Waldemar Skiba, a kierownikiem wyjazdu była Katarzyna Wożniak – Koordynator projektu.
Po zebraniu wszystkich uczestników wyjazdu i sprawdzeniu listy obecności wyruszono autokarem w kierunku Krakowa. O godzinie 10:00 rozpoczęto zwiedzanie z przewodnikiem. Zwiedzono: Wawel – Katedrę, Komnaty reprezentacyjne oraz słynny obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. Po zwiedzeniu Wawelu udano się w stronę Runku zwiedzając po drodze Collegium Maius, zabytkowe kościoły i Stare Miasto. Po obiedzie w restauracji zwiedzono pozostałą część Starego Miasta, Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz Kościół Mariacki.
Około godziny 17.30 udano się w drogę powrotną do domu.
Celem wyjazdu było przybliżenie uczestnikom projektu zasobów narodowego dziedzictwa kulturowego oraz uzupełnienie wiadomości poznanych przez uczniów na warsztatach kulturalnych. Cel został osiągnięty.
GALERIA ZDJĘĆ>> |
W dniu 27 października 2015 r. (tj. wtorek) dla seniorów uczestniczących wcześniej w warsztatach teatralno - kabaretowych zrealizowano spotkania warsztatowe z aktorem – po jednym na grupę. Spotkania prowadziła Pani Joanna Baran – aktorka znana seniorom ze sceny rzeszowskiego teatru.
Podczas tych spotkań seniorzy mieli okazję poznać różne rekwizyty i kostiumy teatralne, dowiedzieli się jak wygląda praca profesjonalnego aktora na scenie, zadawali pytania, a także dokonali prezentacji własnych talentów aktorskich i wokalnych.
Organizacja spotkań realizowanych przez Stowarzyszenie „NCR” to część zadania Edukacja kulturalna „Spotkania z kulturą” w ramach projektu „Aktywna Jesień życia”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Celem zadania było zwiększenie stopnia edukacji kulturalnej oraz poprawa dostępu do kultury. |
W ramach projektu „Aktywna jesień życia” realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” seniorzy z Niska (7 osób) i z Rudnika nad Sanem (14 osób) brali udział w warsztatach teatralno – kabaretowych.
Warsztaty prowadziła Pani Joanna Baran – aktorka rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Urodzona w Rzeszowie, szlify aktorskie zdobywała na PWST we Wrocławiu.
W ciągu 6 spotkań (dla każdej grupy po 18 godzin warsztatów) seniorzy poznawali podstawowe zasady występów kabaretowych, wykonywali różnego rodzaju ćwiczenia aktorskie, pracowali nad głosem i mową ciała, odbywali próby, które zakończyły się wypracowaniem skeczów.
Pod czujnym okiem prowadzącej seniorzy uruchamiali swoją wyobraźnią sceniczną oraz ciało, ćwiczyli dykcję, sposób poruszania się na scenie.
Realizacja warsztatów teatralno – kabaretowych to część zadania Edukacja kulturalna „Spotkania z kulturą” w ramach projektu „Aktywna Jesień życia”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Celem zadania było zwiększenie stopnia edukacji kulturalnej oraz poprawa dostępu do kultury.
GALERIA ZDJĘĆ>> |
|
|